Tudod, minden jel. A bal oldali alhasi fájdalom is. A tested jelez neked. Kizárólag RAJTAD múlik, hogy odafigyelsz-e.
Kezdjük egészen fentről!
Hiszen a szájunk az egyetlen bejárata annak a világnak, ahol az idegen anyagot sajáttá alakítjuk. Ami és ahogy fent bejut vagy éppen nem, az okozhat például bal oldali alhasi fájdalmat.
A nyálmirigyeink naponta kb. 1 liter nyálat termelnek azáltal, hogy megszűrik a vérünket. Még a vörösvérsejtek visszamaradnak, hiszen rájuk az ereinkben van szükség, bizonyos hormonok, a kálcium és az immunrendszer védőanyagai átjutnak a szűrön.
Nyálunk a morfiumnál is erősebb fájdalomcsillapítót is tartalmaz (opiorfin), igaz csak kis mennyiségben, mégis ennek köszönhetően tudjuk elviselni, ha például egy pici seb keletkezik a szájüregünkben.
A nyál a szájüregbe jutott káros baktériumok elleni harcban valamint a szénhidrátok lebontásának megkezdésében éppoly jelentős szereppel bír, mint abban, hogy a MEGRÁGOTT falatok a nyelőcsőn keresztül zökkenőmentesen a gyomorba jussanak.
Szánjunk elegendő időt az étkezésre!
Bármennyire is jelentéktelennek tűnik, óriási segítséget nyújtunk az emésztőrendszerünknek azzal, ha egészen péppé rágjuk a falatokat.
Egy sütivel kb. 2 órán át, egy husiszelettel kb. 6 órán keresztül dolgozik a gyomrunk. Apró részekre szedi szét a lenyelt falatokat. Egy 0,2 mm-es darabka még nagynak számít. A gyomorból akkor tud tovább csúszni a vékonybélbe, ha még ennél is kisebb.
Lehet, hogy a túróstészta rágás nélkül is lecsúszik…viszont a gyomrunk nem lesz hálás a kötelező túlórákért.
Az igazi emésztést a vékonybelünk végzi
A vékonybél egészséges, nem letapadt bélbolyhai körülölelik és továbblökik az ide jutott táplálékpépet. A perisztaltikus reflex lényege, hogy az emészthetetlen rostok nekinyomódnak a bélfalnak, ami erre a nyomásra reagálva továbbjuttatja az ételt. Az emészthetetlen rostoknak minden nap szerepelniük kell az étlapunkon, hiszen nélkülük nem halad előre a bélrendszerben a táplálék!
Miután a vékonybél befejezte az emésztést, egy óra múlva megtisztítja önmagát.
Legalábbis szeretné, ha nem nassolnánk folyamatosan! Egy szép szelet hús 6 órát tartózkodik a gyomorban (ha rendesen megrágtuk, ha nem akkor még többet) és ezután nagyjából 5 órát a vékonybélben. Miután ez is letelt, igyekszik a vékonybél megtisztítani önmagát. Ennek a nagytakarításnak hangja van, attól függően, hogy éppen mennyi levegő van a gyomorban illetve a bélben. Ez az a bizonyos gyomorkorgás, amit meghallva azonnal rohanunk a konyhába…és ezzel szépen félbe is szakítjuk ezt a fontos munkát…
Legalább a vacsora után ne nassoljunk, hogy reggelig legyen ideje a vékonybelünknek a nagytakarításra. Ezt az „apróságot” is érdemes kipróbálni például bal oldali alhasi fájdalmak esetén.
A vastagbél egészséges bélflórája az egyik legfontosabb része a testünknek
A vastagbelünkben található bélbaktériumok kb. 16 órán keresztül azokkal a dolgokkal foglalkoznak, amiket a vékonybelünk nem tudott feldolgozni.
Fontos ásványi anyagok, mint például a kálcium, csak itt tudnak teljesen felszívódni. Ha a bélflóránk jól működik, akkor extra adag B1-, B2-, B12- és K-vitaminhoz is juthatunk. Fejfájással, migrénnel küzdőknek ez igencsak érdekes lehet!
Egy egészséges bélflórával rendelkező vastagbél utolsó egy méteres szakaszában zajlik a víz- és sóháztartás egyensúlyának fontos szabályozása.
Prof. Christo Mermerski ezt írja egyik könyvében:
„A betegségek felét meg lehet gyógyítani elegendő vízfogyasztással.”
1,5 – 2 liter, nyáron akár 3 liter vízre is szüksége van a testünknek.
Ha nem fogyasztunk elegendő vizet, a beleinkben igen nehézkesen halad előre a táplálék. Lelassulhat az emésztés, ami fájdalmakat okozhat.
Tedd rendbe a bélflórádat!
Igyál elegendő szénsavmentes vizet! Minden nap!
Feltétlenül vigyél be a szervezetedbe emészthetetlen rostokat! Minden nap!
A te általad választott formában tedd életed részévé a mozgást!
A legnagyobb ajándék, amit a családodnak adhatsz, hogy EGÉSZSÉGES VAGY!