A kiegyensúlyozott alvás a helyes életmód egyik feltétele
Az alvás elengedhetetlen a testi és szellemi regenerációhoz. A nem megfelelő minőségű illetve mennyiségű alvásn nem csupán fizikai, de szellemi tüneteket is okoz. A kialvatlanság korai jelei közé tartozik többek között a fáradtság, ingerlékenység, fejfájás, koncentrációs nehézség és a feledékenység.
A pihentető, nyugodt alvás receptje
- kényelmes fekhely, elegendő hely
- keményebb, szellőző matrac
- természetes anyagú ágynemű, hálóruha
- friss levegő a hálószobában, folyamatos szellőztetés
- alváshoz ideális hőmérséklet a szobában (18-20 fok)
- csend és sötét a hálóban
- elektromos készülékek eltávolítása a szobából
- egy pici természetes levendulazsák az éjjeli szekrényen
A fentieken túl nagyon fontos, hogy sejt szinten is támogassuk a testünkben lezajló regenerációs folyamatokat. Regeneráció alatt helyreállítást, kijavítást, pótlást értünk. A szavak jelentéséből is következtethetünk arra, hogy a testünknek alapanyagokra van szüksége ahhoz, hogy helyre tudja állítani az esetleges hibákat, elváltozásokat.
Napközben a szervezetünk fő feladata az energiaelőállítás. Alvás közben a hangsúly a pihenésre, feltöltődésre, tisztulásra, méregtelenítésre helyeződik:
- a szívritmusunk lelassul
- levegőt is ritkábban veszünk
- az izmok és a szövetek regenerálódnak
- az elhalt hámsejtek leválnak és újak keletkeznek a helyükön
- a felesleges és toxikus anyagok eltávolításra kerülnek (méregtelenítés)
- növekedési hormonok termelődnek, ezáltal születnek pl. új izomsejtek
- az éhséggel kapcsolatos hormonok szabályozása is alvás közben történik
A fent említett folyamatok zökkenőmentes lezajlásához a testünk összes sejtjének szüksége van a megfelelő mennyiségű és minőségű tápanyagra.
Az élő szervezetek anyagai ugyanazokból a kémiai elemekből épülnek fel, amelyekből az élettelen anyagi világ. Az alkotóelemek gyakoriságában rejlik a különbség. Az élő szervezetek építőköveit biogén elemeknek nevezzük. A legnagyobb számban a hidrogén (H), a szén (C), az oxigén (O) és a nitrogén (N) atomok fordulnak elő az élő szervezetekben.
A nyomelemek olyan biogén elemek, melyek nagyon kicsi mennyiségben vannak jelen a sejtekben, viszont nélkülözhetetlenek (esszenciálisak) a normális életműködéshez, mint például a cink, a réz, a mangán, a króm, a szelén és a jód.
Nem tudunk sehova elmenekülni a sugárártalmak és egyéb szennyező tényezők elől. Nem tudunk változtatni a kialakult ökológiai helyzeten. De módunk van arra, hogy ételeinkkel ne vegyünk káros anyagokat magunkhoz, hogy támogassuk szervezetünket a stressz, a környezeti ártalmak és a rohanó hétköznapok kedvezőtlen hatásaival folytatott mindennapos küzdelmében.
Hogy az összes sejtünk megkapja mindazt, amire szükségük van az optimális működéshez, fogyasszunk minőségi táplálékot, kellő mennyiségű vizet és gondoskodjunk a pihentető alvás feltételeiről.
A modern technika hátulütője
Az elektroszmog az elektromos berendezések által kibocsátott elektromos sugárzást jelenti. A televízió, a gyakran az ágyban is használt laptopok, tabletek és okostelefonok, a lakásban 24 órában működő WLAN és vezeték nélküli telefonok olyan elektromos sugárzást bocsátanak ki, mely nagymértékben befolyásolja a hormonháztartásunk optimális működését.
Az agyunkban elhelyezkedő tobozmirigyben termelődő melatonin nevű hormon meghatározó szerepet játszik az ébrenlét és az alvás ciklusainak szabályozásában és gondoskodik a mély, pihentető alvásról. Ezenkívül teljesen más jellegű feladatokat is ellát a testünkben, szabályozza például a női szaporodást és az öregedési folyamatokat, antioxidáns hatásával besegít az immunrendszerünknek a szabadgyökök ellen vívott küzdelmébe.
Érdemes a hálószobából az összes technikai eszközt eltávolítani. Fontos tudni, hogy az elektroszmogra nagyon különbözően reagálunk. Vannak emberek, akik semmit nem érzékelnek hosszú időn keresztül. Majd egyszercsak komoly betegség üti fel a fejét. Ilyenkor többnyire nem gyanakszunk a hálószobában tartott mobiltelefonra. Hiszen évek óta ott volt…
A szerencsésebbeknek rövid távon jelentkeznek a tünetek és elkezdik keresni az okokat, majd remélhetőleg felismerik, hogy az elektroszmog terhelés is nagymértékben felelős a nyugtalan alvásért. Azáltal, hogy a hálószobát mentesítjük az elekromos sugárzástól, óriási segítséget nyújtunk a testünknek az éjszakai regenerálódáshoz.