Ha valaki az előző blogbejegyzésemben található apró tanácsokat már megfogadta és beillesztette a hétköznapjaiba, akkor biztosan érez némi változást. Ahogy ígértem, a lista folytatódik. Első helyre teszem a „kedvenc” témámat. Az egészség szempontjából én leírhatatlanul fontosnak tartom a rendszeres mozgást.
1; MOZGÁSHIÁNY
A testmozgást tekinthetjük a vérkeringésünk és az anyagcserénk motorjának is. Ha valaki igazán őszinte magához, akkor tudja, hogy ha napokig a kanapén „pihen”, attól csak fáradtabbnak érzi magát. Teljesen logikus, hiszen ha a szervek vér- és tápanyagellátása akadozik, nem megfelelő, akkor bizony az egész test lelassul.
Sokszor hallom ügyfelektől, hogy régen sportoltak, de még mennyit… most sajnos nincs rá idő, de anno tényleg rendszeresen edzettek… Erre azt szoktam válaszolni, hogy a tegnapi ebéddel a mai éhséget nehéz legyőzni.
Tipp: Egy kis séta, nyújtózkodás is sokkal többet ér, mint pár órás kanapézás. Hosszútávon természetesen mindenkinek érdemes megtalálnia azt a mozgásformát, amit lehetőleg RENDSZERESEN FRISS LEVEGŐN be tud építeni az életébe.
2; SZELÉNHIÁNY
Mindenképpen fontosnak tartom megemlíteni a szelénhiányt, mint lehetséges okát a fáradékonyságnak. A szelén esszenciális, antioxidáns hatású nyomelem. Hiánya különböző problémákat okozhat, mivel a szeléntartalmú enzimekre minden sejtünknek szüksége van. Magyarország a szelénhiányos területek közé tartozik.
A fáradékonyság mellett a pajzsmirigy alulműködése is lehet a szelénhiány jele. A pajzsmirigy megfelelő működése azért nagyon fontos, mert többekközött az általa termelt hormonok szabályozzák a sejtjeink energiatermelését.
Tipp: Prémium minőségű vitaminok fogyasztása.
3; „KÉK FÉNY”
Mobiltelefon, laptop, tablet, monitor, fénycsövek…egész nap. Majdhogynem pislogás nélkül. Ha nincs külső védelem, a kék fény akadálytalanul jut el a szemünkben lévő sárgafoltra. Élénkítő hatású, nehezíti az elalvást, megzavarja az alvási ciklust. És bizony károsítja a szemet.
Tipp: Próbáljunk tudatosan pislogni, ezzel elkerülhetjük a szem kiszáradását. A szemtorna is nagyon hatásos. A hálószobából távolítsunk el minden elektromos berendezést. Elalvás előtt mellőzzük a telefon, a laptop, stb. használatot. Egy hagyományos könyv csodákra képes…
4; GYÓGYSZEREK MELLÉKHATÁSA
Nagyon sok gyógyszer mellékhatása a fáradékonyság. Egyes vérnyomáscsökkentők, antidepresszáns szerek illetve allergiás tüneteket enyhítő gyógyszerek is okozhatnak fáradtságot.
Tipp: A gyógyszert felíró orvostól meg lehet kérdezni, hogy létezik-e esetleg egy másik hatóanyagú készítmény. Elképzelhető, hogy arra nem reagál így a szervezet.
Allergiás tüneteket enyhítő egy szem gyógyszerrel a saját tapasztalatom – kb. 25 évvel ezelőtt – az volt, hogy 12 órányi alvás után keltegettek, hogy jól vagyok-e…. Mindenképpen más megoldás után kellett néznem, mert számomra ez az út nem volt opció. Ha valaki allergia mentesen szeretné élni az életét akkor bizony a bélflórát és az immunrendszert kell elsősorban rendbe tenni: https://letsfit.hu/immunrendszer-erositese/
5; NIKOTIN, ALKOHOL
Ezt mindenki tudja. Ma már számos statisztika, kísérlet bizonyítja, hogy a legegészségesebb cigaretta az el nem szívott cigaretta…A nikotin negatívan befolyásolja az alvás minőségét is. Az alkohol pedig nagyon hasznos fertőtlenítő szer. Persze csak külső használatra…
Tipp: Én életemben egyetlen egy cigarettát sem próbáltam ki. Így meglehetősen nehéz okosat mondani, mint tipp. Úgy gondolom, hogy ez egyfajta pótcselekvés. Valamit pótol. Hogy kinél mit és miért azt valószínű mindenkinek magának kell kiderítenie. Ebben segítséget kérni szakembertől egyáltalán nem szégyen. Sőt, gyorsabb eredményhez vezet. Hogy mi volt tegnap nem számít. A mai nap döntései a legfontosabbak.
6, KEZELETLEN STRESSZ
Nagyon kevesen mondhatják el magukról, hogy nem éri őket stressz. Viszont azt is be kell látnunk, hogy a mi kezünkben van a döntés. Mi magunk dönthetjük el, hogy hogyan reagálunk le egy-egy stresszes helyzetet. Mi dönthetjük el, hogy meddig „tűrünk” el valamit, ami igencsak káros az egészségünkre.
Természetesen nem lehet minden kellemetlen, stresszes helyzetből elfutni. Érdemes inkább megtanulni, hogyan csendesítsük le gondolatainkat, hogyan és mivel támogassuk az idegrendszerünket, miképpen vezessük le a felgyülemlett energiákat.
Tipp: Rendszeres, aktív pihenéssel, kikapcsolódással, mozgással szinte észrevétlenül tudjuk a felesleges energiákat levezetni.
A meditáció a gondolataink lecsendesítésének tökéletes eszköze. Akár kellemes zenehallgatással, vezetett meditációval is lehet kezdeni. Itt is maga a döntés a legfontosabb. Fordítok rá időt? Keresgélek, hogy nekem melyik tetszik a legjobban? Nyitott vagyok egyáltalán erre? Amikor a döntés megszületik, az eszköz is rendelkezésre fog állni. Ebben biztos vagyok.
Miután sikerült lecsendesíteni a kavargó gondolatainkat, nagyon fontos, hogy milyen ÚJ, FRISS, POZITÍV gondolatoknak adunk teret. Ezt is lehet tanulni és a hétköznapokba úgy beilleszteni, mint az evést, ivást és alvást.