„Nem tudok koncentrálni a munkámra.” – Hallhatjuk egyre többet a munkahelyünkön.
„Nem tudok koncentrálni a feladatra az iskolában.” – Hallhatjuk a gyerekektől nap mint nap. Figyeljünk rá oda, mert a legtöbb esetben nem az érdektelenségről van szó!
A legfontosabb, hogy tudatosítsuk: a koncentrációzavar egy tünet! A testünk jelzéseit pedig érdemes komolyan venni és időben foglalkozni velük.
Mindegy, hogy éppen fizikai vagy szellemi tevékenységet végzünk, glükózra (köznapi nevén szőlőcukor) és oxigénre mindenképpen szüksége van a sejtjeinknek. Agyunk szürkeállományának a glükóz egy igazi „szuperbenzin”. A kellő energia előállításához nélkülözhetetlen még a megfelelő mennyiségű oxigén jelenléte is.
A glükóznak és az oxigénnek a véráramon keresztül megszakítás nélkül, folyamatosan el kell jutnia az agyunk összes sejtjéhez.
A cukrot és a glükózt ne keverjük össze!
Étkezési cukorként (szacharóz) a cukorrépából előállított répacukrot vagy a cukornádból előállított nádcukrot értjük. Az étkezési cukor felelős többek között az elhízásért, a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség és egyes allergiák kialakulásáért. Legyengíti az immunrendszert, ami önmagában rengeteg problémához vezet hosszú távon.
A glükóz a fejlettebb életformák létrejöttének és létezésének alapja.
A bél sejtjeiből a glükóz 15 százaléka visszakerül a bélbe, 25 százaléka egyszerű diffúzióval jut a hajszálerekbe és onnan tovább a májba, míg 60 százalékának a továbbításában egy szállító fehérje működik közre.
A hangsúly az energián van. Az agy – amelynek alapvető energiaforrása a glükóz – naponta mintegy 140 g glükózt használ fel. A glükóz ugyanis a leghatékonyabban használható energiahordozó vegyület.
A sejtek oxigén jelenlétében égetik el a glükózt, eközben energia szabadul fel. Nyugalomban körülbelül 250-300 ml oxigénre van szüksége a szervezetünknek percenként.
Ha szeretnéd növelni a koncentrációs képességedet, hatékonyabb akarsz lenni, akkor lásd el tudatosan megfelelő mennyiségű oxigénnel, tiszta levegővel a szervezetedet:
Húzd ki magad!
Figyelj a testtartásodra!
Mozogj, sportolj rendszeresen!
Menj ki a szabadba, a természetbe!
Meditálj, csendesítsd le a gondolataidat!
Megfelelő mennyiségű glükóz és oxigén jelenlétében az energiaelőállítás a mitokondriumokban, azaz a sejtszervecskékben történik. Óriási szerepük van az energiaelőállítás során keletkező méreganyagok elszállításában is.
Mindehhez elengedhetetlenek az alábbi tápanyagok is:
B1, B2, B6, B12 vitaminok, kálcium, kálium
Ne feledkezzünk el az emberi test ellátó rendszeréről, a vérkeringésről sem! Hiszen ha nem jól működik az „infrastruktúra”, akkor valójában teljesen mindegy, mi áll rendelkezésünkre (elegendő glükóz, oxigénben dús friss levegő, stb.).
Ereink teljes hossza több mint 100.000 km. Ez kb. 2,5-ször nagyobb érték, mint az Egyenlítő hossza.
A vörösvértestek által szállított oxigénnek és tápanyagoknak egészen a szöveteket felépítő sejtek szintjéig el kell jutnia. Ahhoz, hogy ilyen kicsi egységekhez eljuthasson a vér, a szívből kilépő nagy ér egyre kisebb és kisebb ágakra oszlik, míg végül egészen eljut a kapillárisokig.
A kapillárisok (hajszálerek) területén zajlik az anyagforgalom a vér és a környező szövetek között.
A kapillárisok, az emberi szervezetben található legvékonyabb erek. A kapillárisokban keringő vér áramlását mikrocirkulációnak vagy mikrokeringésnek nevezzük.
Az emberi szervezetben – a szaruhártyát kivéve – minden szövetben és szervben van mikrokeringés, ez biztosítja a megfelelő anyagcserét. Ha egy területen romlik a mikrokeringés, akkor az ott található sejtek nem jutnak elegendő oxigénhez illetve tápanyaghoz.
Ennek következménye például a krónikus fáradtság, a koncentrációzavar is!
TÁPLÁLKOZZ EGÉSZSÉGESEN! MOZOGJ RENDSZERESEN! LÉLEGEZZ!
„Mindannyian agyonhajszoltak vagyunk, mindannyian… vagyis a legtöbben… vagyis néhány barátom biztosan. Természetesen azokra gondolok, akik a szabad világban élnek, háborútól, éhínségtől, pestistől és varangyesőtől viszonylag távol. Azokra a szerencsésekre, akik jó helyen és jó időben születtek, és ezzel megütötték a főnyereményt. És mégis mi, a győztesek panaszkodunk a stresszre. Miért nem tudjuk élvezni, hogy akár százkilenc évig is elélhetünk? Saját fogainkkal! Pezsgőt kellene bontanunk pusztán azért, mert tudunk levegőt venni.” Ruby Wax